1)
Juliusz Verne (1828 - 1905).

Urodził się we Francji, w Nantes. Zanim zyskał sławę jako pisarz powieści przygodowych był sekretarzem teatru, agentem giełdowym, pisał komedie, nowele, artykuły do gazet. Posiadał szeroką wiedzę z dziedziny matematyki, fizyki i geografii, którą wykorzystywał w pracy pisarskiej.

Opublikował łącznie 65 powieści. Do najbardziej znanych zależą m.in.: "W 80 dni dookoła świata", "Dzieci kapitana Granta", "Tajemnicza wyspa" oraz "20 000 mil podmorskiej żeglugi.

 

2)

W końcu lat sześćdziesiątych XIX wieku wśród ludzi morza zaczęły szerzyć się wieści o pojawieniu się na wodach oceanów olbrzymiego wieloryba. Francuski przyrodnik, profesor Aronnax, wyruszył na pokładzie amerykańskiej fregaty w pościg za niezwykłym zwierzęciem. Nie przypuszczał, że wkrótce spotka tajemniczego kapitana Nemo i wraz z nim odbędzie pełną przygód podróż pod powierzchnią mórz i oceanów, która zaprowadzi go w miejsca nietknięte dotąd stopą człowieka. Czy profesorowi uda się poznać sekret kapitana? Czy wraz z przyjaciółmi zdoła powrócić do domu?